تلویزیون شهری برای تبلیغات بیلبوردی

موقعی که از بزرگراهها، جاده ها و یا خیابان های اصلی شهر عبور می کنیم چشم مان به یکی از تلویزیون شهری های رنگی تبلیغاتی می افتد که خودش را به رخمان می کشد. به تلویزیون شهری های عظیمی که اغلب برای تبلیغات در ناحیه های پرترافیک و در اطراف جاده‌ها و خیابان های شلوغ نصب می گردد «بیلبورد» می‌گویند. بیلبوردها اندازه‌های گوناگونی را شامل می شوند ولی اغلب در اندازه‌های بزرگ و با جملات کنایه‌دار یا ایهام‌دار تلاش می نمایند تا چشم مشتری را به خودشان جذب نمایند.

خیلی از بیلبوردهای شاخص در موازات بزرگراه‌ ها تعبیه می‌شوند به‌ صورتی ‌که تاثیر آنها در ذهن رانندگان و مسافران بیشتر باشد. بیلبوردها اغلب شیوه اصلی یافتن غذا و بنزین در بزرگراه‌های نابلد برای رانندگان می باشند. در آمریکا هر سال میان 5 تا 15 هزار بیلبورد در جاده‌ها تعبیه می گردد. بعضی از شهرها در دنیا انبوهی از بیلبوردها را در خود جای داده اند. میدان ساعت در نیویورک به علت نبود فضا، بر بالای خیلی از ساختمان‌ها بیلبورد تعبیه شده است.

تلویزیون شهری بیلبوردها بیش از آنکه وسیله تبلیغاتی قلمداد شوند، به عنوان رسانه و مدیا لحاظ می شوند. رسانه‌ای که قادر است پیامش را به تاثیرگذارترین صورت ممکن به مخاطبش برساند. به رسانه‌ای که تاثیرگذاری زیادی در جهت تبلیغات دارا باشد و باعث ماندن و موفقیت تبلیغات گردد «رسانه اثربخش» می‌گویند. رسانه‌ ای که قادر باشد پیام فروش و بازاریابی را در مشتری ها درونی نماید که نیروی نیازسنجی، نیازسازی، نیازمندی و نیازشناسی آنان را تحریک کرده و آنها را به واکنش وادارد، رسانه‌ای اثربخش می باشد. اغلب بیلبوردها جزء رسانه‌های اثر بخش قرار دارند.

اگر چه شرکت ها، رسانه اثربخش شان را برپایه راهکارهای بازاریابی و برپایه بررسی ها گزینش می نمایند، ولی برای شرکت‌های تولیدکننده خودرو، مناسبترین راهکار تلویزیون شهری تبلیغاتی بیلبورد می باشد. در تعریف‌های رسانه اثربخش برپایه مدل هرم مشتری، بیلبورد رسانه ای طلایی در جهت تبلیغ لوازم خانگی شمرده می شود. مشتریان رسانه طلایی سودآوری پایینی دارند اما از کالاها و خدمات شرکت راضی هستند و از طریق رسانه طلایی وفاداری آنها را می توان بیشتر نمود. با آمدن تکنولوژی های تازه، تلویزیون شهری بیلبوردها اکنون به رسانه‌ای ارتباطی بدل شده و از صورت یک تلویزیون شهری تبلیغاتی غیرمتحرک بیرون آمده است.

راه های تبلیغات در تلویزیون شهری بیلبورد

تلویزیون شهری بیلبوردها بایست اثری به یاد ماندنی و در عین حال تاثیری سریع در یاد و ذهن مشتری به جا بگذارد به صورتی که بعد از اینکه مشتری از آنجا دور شد و دیگر تابلو بیلبورد در نعرض دیدش نبود باز بتواند درباره تبلیغات آن حرف بزند و آن را به یاد آورد. تبلیغات تابلو بیلبورد بایست در مدت بسیار اندک خواندنی باشد. در صورتی که خودرو با سرعت زیاد از کنار یک بیلبورد می گذرد، مسافران آن بایست قادر باشند زود آن را بخوانند و پیامش را بگیرند. پس آنها اغلب دربردارنده چند واژه در اندازه بزرگ و خوانا باید باشند و یا عکسهای کنایه‌دار و جذاب با رنگ‌های روشن داشته باشند.

در بعضی از تلویزیون شهری بیلبوردها چیزها یا عکس ها بیرون از حجم قاب اصلی به طور چند بعدی طراحی و نشان داده می‌شوند. مثلا در ابتدای قرن 21 در آمریکا تبلیغی برای یک فروشگاه زنجیره‌ای فست‌فود طراحی شد که در آن گاوی بیرون از صفحه بیلبورد در حال نوشتن یک شعار علیه مصرف گوشت گاو با غلط املایی را نمایش می‌داد.

برتری های تلویزیون شهری در جهت تبلیغات بیلبوردی

تلویزیون شهری برای تبلیغات بیلبوردی برای شرکت‌های کوچک که نمی توانند هزینه تبلیغات تلویزیونی را بپردازند خیلی موثر می باشد. تلویزیون شهری بیلبوردی به نسبت قیمت تبلیغات تلویزیونی و رادیویی و کم تاثیر بودن تبلیغات در رسانه‌های چاپی قادر است با هزینه پایین، تعداد مشتری بیشتری را به خود جذب نماید. از طرفی دارندگان این گونه تبلیغات در پی مشتری نیستند بلکه این مشتریان هستند که آنها را پیدا می کنند.

بیلبوردها چگونه متولد شدند

پیشینه بیلبورد به تمدن‌های اولیه باز می‌گردد. در تاریخ مصر باستان به ستون‌های سنگی اوبلیسک برمی‌خوریم که ستون‌هایی چهار وجهی با نوک هرمی شکل هستند و از سنگ یک‌تکه ساخته شده‌اند. این ستون‌ها نه تنها جنبه تزئینی داشته‌ بلکه برای ترویج مذهب مصریان باستان به کار می‌رفته‌اند و بر روی آنها جملات مذهبی و دعاهای مختلف کنده کاری شده بود. همچنین هرچند مطالب موجود بر این ستون‌ها محدود به موارد مذهبی و سیاسی است، اما بدون شک در تعریف امروز از تبلیغات می‌گنجد.

نخستین قدم‌ ها در مسیر تبلیغات در سال۱۴۵۰، زمانی که «یوهان گوتنبرگ» ماشین چاپ قابل حمل را اختراع کرد، بر می‌گردد که با انتشار برگه‌های آگهی دستی، تبلیغات به شکل امروزی آن به مردم معرفی شد. در سال ۱۷۹۶ با تکمیل روش‌های لیتوگرافی، اولین پوستر تصویرسازی شده به وجود آمد.

به مرور زمان، مردم به دنبال فضاهایی مناسب برای نصب آگهی‌های خود بودند تا در محدوده زمانی مشخص، بیشترین بازدیدکننده و بالاترین تأثیر را داشته باشد؛ به این ترتیب، ستون‌ها و جعبه‌های ویژه نصب آگهی در نقاط پر رفت‌و‌آمد شهرها برپا شد.

اولین بار تبلیغات در حاشیه جاده‌ها توسط بازرگانان و کسبه محلی آمریکایی به کار رفت. آنها علامت‌ها و تابلوهایی را بر دیوارها و نرده‌ها نقش کرده یا پوسترهایی را بر روی تیرهای تلگراف، دیوارها و هر محل ممکن، نصب می‌کردند. در نیویورک در سال ۱۸۳۵، اولین پوستر بسیار بزرگ در فضای خارجی نصب شد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *