پیکسل های واقعی و مجازی در ماژول تلویزیون شهری

اگر چه ماژول های تمام رنگی بسیاری وجود دارند که در هر پیکسل آنها دو ال ای دی قرمز هستند ولی تمام آنها قابلیت پدید آوردن پیکسل مجازی یا Virtual Pixel را دارا نیستند. به منظور پدید آوردن پیکسل مجازی ضروری می باشد که دو ال ای دی قرمز در هر پیکسل به طور منفک دستور بگیرند ولی معمولا ماژول هایی که دو ال ای دی قرمز در هر پیکسل شان دارا هستند با یک سیگنال به دو ال ای دی قرمز دستور می دهند بنابراین قابلیت پدید آوردن پیکسل مجازی را نخواهند داشت.

ماژول های تمام رنگی هم هستند که هر پیکسل آنها از یک ال ای دی ساخته شده است ولی این ال ای دی به خودی خود در برگیرنده سه ال ای دی قرمز ، سبز و آبی در یک پکیج می باشد که آنها را ال ای دی های RGB می گویند. این ماژول ها به خاطر واقع شدن هر سه ال ای دی در یک بسته بندی ، ترکیب رنگ خیلی خوبی را دارا هستند و از فاصله های کم کیفیت خیلی زیادی را در ترکیب رنگ های متفاوت ایجاد می کنند ولی امکان پدید آوردن پیکسل های مجازی در آنها نیست.

پیکربندی پیکسل یا Pixel Configuration در ماژول ها با کد های متفاوتی نمایش داده می شوند که در زیر به نحو مختصری تعریف شدند

1R : نشانگر ماژول تلویزیون شهری تک رنگ با یک ال ای دی قرمز در هر پیکسل

1G : نشانگر ماژول تلویزیون شهری تک رنگ با یک ال ای دی سبز در هر پیکسل

1W : نشانگر ماژول تلویزیون شهری تک رنگ با یک ال ای دی سفید در هر پیکسل

1B : نشانگر ماژول تلویزیون شهری تک رنگ با یک ال ای دی آبی در هر پیکسل

1R1G : نشانگر ماژول تلویزیون شهری سه رنگ با یک ال ای دی قرمز و یک سبز در هر پیکسل (رنگ زرد به صورت ترکیبی ایجاد می شود)

1R1B : نشانگر دهنده ماژول تلویزیون شهری سه رنگ با یک ال ای دی قرمز و یک آبی در هر پیکسل (رنگ بنفش به صورت ترکیبی ایجاد می شود)

2R1G : نشانگر ماژول تلویزیون شهری سه رنگ با دو ال ای دی قرمز و یک سبز در هر پیکسل (رنگ زرد به صورت ترکیبی ایجاد می شود)

2R1B : نشانگر ماژول تلویزیون شهری سه رنگ با دو ال ای دی قرمز و یک آبی در هر پیکسل (رنگ بنفش به صورت ترکیبی ایجاد می شود)

RGB : نشانگر ماژول تمام رنگی با سه ال ای دی قرمز ، سبز و آبی در هر پیکسل (همه رنگ ها به صورت ترکیبی ایجاد می شود)

2R1G1B : نشانگر ماژول تمام رنگی با دو ال ای دی قرمز ، یک سبز و یک آبی در هر پیکسل

زمان پاسخ در تلویزیون شهری به مقدار زمانی گفته می شود که پیکسل در صفحه نمایش عوض می شود و صفحه نمایشگرهایی با زمان پاسخ اندک قادرند روند انتقال را سریع تر طی کنند و تصاویر را بهتر به نمایش در آورند. با اینکه زمان پاسخ در تلویزیون های LCD به طور قابل توجهی بهینه شده ولی باز به نسبت فناوری های رقیب نقطه ضعف این تکنولوژی همین مورد است. براساس تازه ترین نتیجه ها، کمترین زمان پاسخ در نمایشگر LCD یک میلی ثانیه بوده در صورتی که در فناوری DLP این زمان پایین تر از یک میکرو ثانیه است.

در نمایشگر LCD وقتی که یک تصویر برای زمان بیشتری در حال نمایش می باشد احتمال دارد پیکسل نتواند به حالت طبیعی برگردد و برای مدت زمان خیلی کوتاهی تصویر ثابت شود که جزئی و موقت بوده و بعد از کمی زمان درست می شود. همینطور به خاطر اشتباه های ترانزیستور احتمال دارد پیکسل های گیردار در نمایش LCD پدید آیند. پیکسل گیردار سبب گیر کردن ساب پیکسل در یک رنگ ویژه می گردد و پیکسل گیردار به صورت همیشگی در تصویر به رنگ سفید یا مشکی دیده می شود.

پیکسل های مرده احتمال دارد پساز گذشت زمانی به خودی خود اصلاح شوند و یا به وسیله نرم افزارهای یا شیوه های دستی تعمیر گردند ولی اصلاح پیکسل مرده کار دشواری می باشد. البته این مسائل در تلویزیون شهری و در فضاهای خیلی بزرگ که به صورت همیشگی تصاویر در حال پخش است به سختی قابل دیدن می باشد و تنها با دیدن از فاصله ی نزدیکتر قابل تشخیص است ولی با همه این قضایا می توان گفت که کارآیی تلویزیون شهری LCD خیلی خوب و قابل اطمینان می باشد و اشخاص بدون هیچ نگرانی به آسانی قادرند از این سیستم در موقعیت های خود بهره بگیرند و از برتری های آن استفاده نمایند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *