بهترین استفاده از تلویزیون شهری

در حال حاضر تبلیغات تلویزیون شهری از نظر جذب مخاطب، جذابیت، بوجود آوردن تنوع محیطی، بدون ایجاد مواد آلاینده زیست محیطی، هزینه ای خیلی کمی به نسبت با تلویزیون و سایر مدیاهای تصویری دارد و یکی از مناسب ترین شیوه های تبلیغاتی در سراسر جهان شمرده می شود.

اولین تابلوهای تبلیغاتی تلویزیون شهری در ایران به صورت مکانیکی به کار گرفته می شدند و به قدری از لحاظ تعداد و تنوع محدود بودند که آینده ای برای آنها نمی توانستیم تصور کنیم اما با تغییر فناوری، صورت تابلوهای تبلیغاتی تلویزیون شهری هم عوض شد، تابلوهای قدیمی که معمولا با تکنیک عکاسی یا نقاشی روی بوم اجرا می شدند با وارد شدن گونه های مختلف پرینت های عریض و دراز و حضور بنر و فلکس رفته رفته تغییر ظاهری دادند.

اصلی ترین برتری تلویزیون شهری قابلیت پدید آوردن صفحه نمایش بزرگ و با وضوح تصویر بالا است. چنین صفحه ای با رزولویشن بالا به همه مشاهده کننده ها این امکان را می دهد که با وضوح زیادی تصاویر را ببینند، و از اطلاعات به اشتراک گذاشته شده استفاده کنند. همینطور تلویزیون شهری از نظر فرم و اندازه ها خیلی انعطاف پذیرتر از تلویزیون های بزرگ تکی هستند.، از این سیستم در اتاق های کنترل امنیت به منظور نظارت و بالا بردن آگاهی از موقعیت در مکان هایی نظیر مراکز فرماندهی نظامی خیلی استفاده می شود.

بهره گیری از تلویزیون شهری در مراکز دانشگاهی و پژوهشگاه ها برای بزرگ نمایی تصاویر و محتوای پژوهش ها در مقیاس زیاد با وضوح عالی خیلی مناسب تر است. این تلویزیون ها قادرند در اتاق های مدیریت و سالن های کنفرانس به خوبی کارآرایی داشته باشند و کیفیت ارائه مطالب و سخنرانی ها را بیشتر نمایند و همچنین افراد حاضر در سالن را به مباحث مطح شده راغب تر نمایند. این تلویزیون ها در محل های همگانی، صفحه نمایش خیره کننده ای را به وجود می آورند که به آسانی نظر مردم را به خود جلب نموده و در نتیجه برای فرستادن پیام های تبلیغاتی خیلی مناسب هستند. افزون بر این برتری ها، قیمت اجاره تلویزیون شهری با توجه به قابلیت ها و برتری هایش در مقایسه با اجاره یک تلویزیون بزرگ به صرفه تر است. این تلویزیون ها نظیر بقیه فناوری ها از گستره محصولی زیادی برخوردار بوده و غالبا اشخاص در گزینش ایده آل ترین آنها دچار مشکل انتخاب می شوند.

تبلیغات مشمول آیین نامه عبارتند از نصب و الصاق هر گونه برزنت، پلاکارد ، تابلوهای تبلیغاتی (بیلبورد، بالون، ستند، سازه های حجمی، تلویزیون شهری ، پانل ، بردهای دیواری و پل های هوایی عابر پیاده) که در فضای هری ورد بهره برداری قرار می گیرند ، تابلوهای معرف در فعالیت های مربوط به اشخاص حقیقی و حقوقی ، دیوارنویسی ، پوسترهای کاغذی، تراکت، برچسب و به طور کلی هرگونه منصوبات و ملحقات تبلیغاتی.

ذوق و سلیقه طراحان تبلیغات شهری و استفاده درست از اماکن و زمان های محدود، سبب بوجود آمدن گونه های نوینی از این مدیاهای تاثیرگذار شده است.

تابلوهای گردان، چند وجهی و بعد از آنها تلویزیون شهری های LED، تصویری و غیره محیط شهری را به کل متحول کرد.

حضور گونه های مختلف کالاهای داخلی و خارجی در میدان های اصلی شهرها، بزرگراه ها، محل های عبور عابران ، استادیوم های ورزشی و غیره در عین حال که خدمات اطلاع رسانی را بدون آلایندگی بر مردم ارائه می داد ، باعث به وجود آمدن شغل ها و کارآفرینی بزرگی و وارد شدن میلیاردها ریال سرمایه خارجی و گردش مالی حدودا به همین مقدار در درون گشت.

موقعیت قانونی تبلیغات تلویزیون شهری در ایران

براساس ماده ۱ و ۳ قانون تبلیغات مصوب سال ۵۸ شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور، تنها نهادهای مجاز به تبلیغات در ایران، کانون های آگهی و تبلیغاتی می باشند که از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز فعالیت دریافت کرده باشند.

تبلیغات محیطی یا تبلیغات تلویزیون شهری

به این نوع تبلیغات در شکل عمومی و کلی، «تبلیغات فضای خارجی» یا «تبلیغات فضای باز» می گویند که شامل گونه های مختلف تابلو آگهی های معابر، پل ها، تابلوهای بزرگراه ها (به هر اندازه و از هر متریال و تکنیک)، اتوبوس ها، میادین ورزشی و غیره می باشد . کلمه اصطلاحی که برای این نوع تبلیغات در ایران (در قوانین، بخشنامه ها، استعلام ها و غیره استفاده می شود عبارت است از «تبلیغات شهری».

بر پایه این قانون، تنها مجریان صلاحیت دار تبلیغات شهری در کشور همین نهادها می باشند. (این توضیح لازم می باشد که در شرایط کنونی مجوز کانون ها تنها به صورت استانی و با محدوده ی فعالیت استان صادر کننده مجوز اعتبار دارد) البته در تبلیغات تلویزیون شهری، الزامات قانونی دیگری هم از سوی شهرداری ها و معاونت های خدمات شهری و فضای سبز تدوین می گردد و به اجرا در می آید که کانون های مجری تبلیغات شهری ملزم به اجرای آن نیز می باشند.

به کارگیری از این سازه ها که حدودا در مبدا یا در اواسط همه خیابان های تهران تعبیه گشته اند با نظارت سازمان زیباسازی شهرداری تهران اجرا شده است. اندازه پیش فرض این تابلوها ۳ در ۴ عمودی می باشد و در مواردی سایز ۲ در ۳ عمودی هم وجود دارند.

ضوابط صدور پروانه بهره برداری تلویزیون شهری

همه شرکت های و کانون های تبلیغاتی با دارا بودن شرایط ذیل می توانند برای دریافت مجوز نصب و پروانه بهره برداری از سازه های تبلیغاتی اقدام نمایند.

1 -دارا بودن مجوز رسمی مبنی بر بلامانع بودن فعالیت تبلیغاتی از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر مربوطه و ارائه آن .

2 -پیروی از ضوابط و مقررات عمومی شرکت ها و کانون ها و موسسات و مفاد آیین نامه .

3 -داشتن حداقل سابقه لازم براساس قانون تشکیلات کانون های تبلیغاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی .

تبصره 1 : موسسات و نهادهای فرهنگی ، عمومی ، می توانند طبق ضوابط و مقررات شهرداری و آیین نامه برای دریافت مجوز و اطلاع رسانی در چهارچوب وظایف تشکیلاتی اقدام نمایند.

تبصره 2 : چنانچه شرکت تبلیغاتی دارای بدهی در شهرداری باشد شرکت در مزایده منوط به ارائه گواهی تسویه حساب می باشد .

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *